Bilgi - Haber

Lazer Kaynağı Nedir?


9.05.2018

Lazer kaynağı ; yüksek enerjili lazer ışını demetinin birbirine kaynak edilecek malzemeler üzerine gönderilerek burada sıcaklığın yükseltilmesi ve akabinde işlemin yapıldığı bölgede bulunan atomlar arasında metalik bağların bozulmasıyla beraber malzemelerin birbirine kaynatılması işlemidir.

Lazer Kaynağı Nasıl Yapılır? 

Lazer kaynağı esnasında çalışmanın türüne bağlı olarak lazer ışınları kesik kesik (darbeli) ya da sürekli olarak malzeme üzerine gönderilir aynı zamanda işlem yapılan bölgeye helyum ya da argon gazı gönderilir. Bu gaz elektrik ark kaynağında kullanılan gazlar gibi kaynak yapılan bölgede gözenekli bir yapıdan ve kırılganlıktan kaçınmak için gereklidir. Lazer kaynak makineleri bilgisayar kontrollüdür, bu sayede bir çok kaynak parametresi kontrol edilebilir,kaynak yapılan bölge net bir şekilde izlenebilir.

Lazer kaynağı işlemi sırasında lazer ışınlarının gönderildiği alandaki metal plazma (sıvı hale benzer) haline bürünür.Bu hal iki metalin birbirine karışması ve sonrasında soğuyarak kaynaşması için ideal ortamı sağlar.

Lazer kaynak teknolojisinin geleneksel elektrik ark kaynağına göre birçok avantajı vardır:

  • Işın demeti çok dar bir alana gönderildiği için malzeme üzerinde ısıl gerilmelere bağlı çarpılmalar görülmez.
  • Düzgün kaynak dikişi elde edilir.
  • Yüksek kaynak hızı sağlanabilir.
  • Tüm süreç kontrol edilebilir.
  • Dar alanlarda çalışma sağlanabilir.
  • Tüm bunlarla beraber zaman ve para tasarrufu ile kaliteli işçilik sağlanmış olur.

 

Lazer Kaynağı Nerelerde Kullanılır?

Lazer kaynağı otomotiv parçalarının,elektronik devrelerin,tıbbı araç gereçlerin üretilmesi gibi alanlarda kullanılır.Ayrıca kalıpların onarılmasında, uygun malzeme ile dolgu yapılmasında kullanılır.
Benzer şekilde markalama için de lazer markalama makineleri kullanılmaktadır.

Aşağıda bir uygulama videosunu seyredebilirsiniz.
221 kez okundu
Lazer Kaynağı Nedir?

Lazer kaynağı ; yüksek enerjili lazer ışını demetinin birbirine kaynak edilecek malzemeler üzerine gönderilerek burada sıcaklığın yükseltilmesi ve akabinde işlemin yapıldığı bölgede bulunan atomlar arasında metalik bağların bozulmasıyla beraber malzemelerin birbirine kaynatılması işlemidir. Lazer Kaynağı Nasıl Yapılır?  Lazer kaynağı esnasında çalışmanın


Toplam Kayıt: 1 [1 - 1] arası   
Sayfa: 1
Lazer Kaynağı Nedir?